عمل زیبایی پروتز سینه

پروتز سینه

پروتز سینه

پروتز سینه برای بزرگ کردن سینه و سفت کردن سینه یکی از محبوب ترین و شایع ترین عمل های زیبایی در بین بانوان است. بسیاری از بانوان تصور می کنند که سینه هایشان بسیار کوچک است و شکل و انداره آن برایشان خوشایند نیست.

 

 

 

Breast Prosthesis

 

 

 

سینه برخی از بانوان نیز کاملا رشد نکرده است یا بعد از بارداری یا به دنبال تغییر وزن یا افزایش سن به میزان قابل توجهی اندازه و شکل آن تغییر و زیبایی خود را از دست داده است پروتز سینه عملی است که به تصور افرادی که به آن تمایل دارند باعث بازگشت و افزایش اعتماد به نفس آن ها خواهد شد.

 

پروتز سینه در کرج چیست؟

پروتز سینه‌ دارای انواع و جنس‌ های مختلفی است. افراد می‌توانند نوعی را برای خود انتخاب کنند که با آن احساس راحتی بیشتری دارند.

یک پروتز خوب باید علاوه بر حس راحتی، ظاهر زیبایی به سینه‌های فرد بخشد و همچنین دارای کیفیت و طول عمر مناسب باشد. پروتز سینه می ‌تواند به بهبود تعادل روحی و وضعیت جسمی فرد پس از جراحی برداشتن سینه کمک کند.

Breast Prosthesis

 

 

 

عمل جراحی پروتز سینه چیست؟

بزرگ کردن سینه به ‌وسیله‌ ی جراحی، یک عمل زیبایی ایمن و با حداقل تهاجم است که در پروسه ‌ای یک تا دو ساعته تحت بیهوشی عمومی انجام می‌ شود.

 با این‌ همه به توصیه‌ ی پزشکان متخصص، پیش از مهیاشدن برای انجام این عمل جراحی بهتر است فرد متقاضی در یک جلسه مشاوره به همراه پزشک جراحش شرکت کند و مواردی همچون روش ‌های مختلف بزرگ کردن سینه و اندازه و نوع پروتز براساس شکل بدن فرد مشخص شود.

انتخاب پروتز معمولا با توجه به پهنای سینه، ارزیابی پوشش نسج نرم سینه و بافت سینه صورت می ‌گیرد. برخی از افرادی که به‌ دلیل بیماری یا موارد دیگر مجبور به عمل پروتز سینه هستند، ممکن است از این عمل حس خوبی نداشته باشند و تصور کنند که شکل طبیعی بدنشان را از دست می ‌دهند. اما معمولا با گذشت زمان و بعد از انجام عمل احساس بهتری نسبت به این تغییرات پیدا می‌ کنند.

در عمل جراحی پروتز سینه پزشک جراح برای وارد کردن پروتز برش‌ ها را در سه محل متفاوت، یعنی زیربغل، هاله دور سینه (بافت اطراف نوک پستان)، دور ناف یا چین زیر سینه ایجاد می ‌کند.

سپس پروتز را پس از ایجاد برش از بالا یا پایین عضله‌ی دیواره‌ی قفسه سینه وارد بدن می ‌کند. بدن پروتز را در جای وارد شده نگه می ‌دارد و از جا به‌ جا شدن آن زیر پوست جلوگیری می ‌کند. پزشک جراح، برش را پس از قرار دادن پروتز در جای مناسب می ‌بندد و بخیه می‌ زند.

 

 

Breast Prosthesis

 

 

انتخاب جراح:

توجه داشته باشید هرچند که جراحی پروتز سینه جزء عمل ‌های زیبایی محسوب می ‌شود، اما در هر صورت یک جراحی است.

 هرگز بدن خود را به شخصی که ادعای تجربه و مهارت می ‌کند نسپارید، هرچند که افراد زیادی او را تائید کنند. از آنجایی که نتیجه این نوع عمل‌ ها رابطه مستقیمی با اعتماد به نفس و احساس زیبایی فرد دارد، پیش از انتخاب پزشک حسابی تحقیق کنید.

 

نکات قبل از پروتز سینه:

 • از استعمال سیگار و دخانیات به مدت ۱۴ روز قبل و پس از عمل اجتناب نمایید
 • شب قبل از پروتز سینه نباید چیزی میل نمایید .
 • صبح روز عمل نیز باید ناشتا باشید
 • داشتن یک پرستار و همراه برای همراهی شما پس از عمل الزامی است
 • مصرف داروهای ژلوفن ، بروفن و کومادین و آسپرین را حداقل ۱۴ روز قبل از عمل ترک نمایید تا در زمان عمل با مشکل انعقاد خون مواجه نشوید .

دکتر رسول خوشنواز تمامی مواردی را که یک شخص قبل از پروتز سینه باید انجام دهند به بیمارانشان توضیح می دهند ، این نکات اگر چه ساده می باشند اما رعایت این نکات ساده در نتیجه پروتز سینه بسیار تاثیر گذار است.

 

 

Breast Prosthesis

 

انتخاب نوع برش:

در جراحی ‌های زیبایی با توجه به این که عموما محل جراحی در معرض دید دیگران یا خود فرد است، محل و مقدار برش اهمیت پیدا می‌ کند.

در عمل جراحی پروتز سینه نیز با توجه به اینکه رد برش می ‌تواند اعتماد به نفس بیمار را کاهش دهد، جراح تمام تلاشش را می ‌کند تا بعد از گذشت چند هفته ردی از برش باقی نماند.

انواع پروتز سینه از لحاظ شکل ظاهری:

 •  گرد
 •  اشکی (آناتومیکال یا قطره‌اشکی)

انواع پروتز سینه از لحاظ جنس و مواد تشکیل ‌دهنده:

 • پروتز سینه آب‌نمکی
 • پروتز سینه سیلیکونی
 • پروتزهای سینه ثابت

 

 

Breast Prosthesis

 

 

همه‌ی انواع مختلف برش‌ های ذکر شده در زیر امکان پذیر است:

 • برش روی خط زیر سینه (اینفرامامری) که برش زیر سینه انجام می ‌شود.
 • برش سمت دست (ترنسکسیلاری) که برش در ناحیه‌ی زیربغل انجام می ‌شود.
 • برش در ناحیه‌ی نوک سینه (پریارئولار)

توجه داشته باشید که انتخاب نوع برش برای وارد کردن ایمپلنت به موارد زیادی بستگی دارد. از این موارد می ‌توان به آناتومی بدن بیمار، حجم و بزرگی ایمپلنت، جنس ایمپلنت و البته مشورت جراح با بیمار و نظر شخصی بیمار اشاره کرد.

وارد کردن و جایگذاری ایمپلنت:

توجه داشته باشید که ابتدا ایمپلنت انتخاب شده درون یک پاکت مخصوص قرار داده می ‌شود. این پاکت حتی در صورت نشت محلول هم جلوی وارد شدن به بدن را می‌ گیرد.

 

Breast Prosthesis

 

 

 

در مرحله‌ی بعدی و وارد کردن پاکت حاوی ایمپلنت به داخل بدن دو شیوه‌ی کلی و رایج وجود دارد:

جایگذاری زیرماهیچه ای:

 در این روش ایمپلنت زیر ماهیچه‌ی سینه یا پکتورال قرار می ‌گیرد. از خصوصیات این روش می ‌توان به دوران ریکاوری و بهبودی طولانی‌ تر و درد بیشتر در حین جراحی اشاره کرد.

جایگذاری زیر پستان یا زیر غدد لنفاوی:

 در این روش ایمپلنت زیر بافت سینه و بالای ماهیچه‌ی پکتورال یا همان ماهیچه‌ی سینه قرار می ‌گیرد.

مسدود کردن برش:

پس از پایان کار عموما جراح برش ایجاد شده را با بخیه زدن بافت سینه مسدود می‌ کند. بخیه، چسب مخصوص پوست و برچسب جراحی بریدگی را بسته نگه می ‌دارند.

 

جراح پروتز سینه

 

 

ریکاوری و بهبودی بعد پروتز سینه در کرج:

 • هم زمان با از بین رفتن اثر داروی بیهوشی، برای کاهش درد به بیمار مسکن داده می‌ شود.
 • توجه داشته باشید که بیمار پس از بهوش آمدن همچنان تحت تاثیر داروی بیهوشی خواهد بود و حق رانندگی ندارد. پس همراه فراموش نشود.
 • بخیه ‌های جذبی و محو شونده عمدتا پس از گذشت ۶ هفته ناپدید می‌ شود. توجه شود اگر پس از گذشت این مدت بخیه باقی ماند، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین تیم جراحی و گروه پزشکان و متخصصان باید این اطلاعات را در اختیار بیمار و همراهش قرار دهند:

 • چگونگی رسیدگی به سینه پس از عمل جراحی
 • زمان بندی و مقدار مصرف دارو‌ها
 • زمان مراجعه‌ی بعدی به پزشک
 • شرایط و علائمی که در صورت مشاهده نیاز به مراجعه‌ی فوری به پزشک می‌باشد.

 

بهترین مارک پروتز سینه

 

 

علاوه بر تمام موارد ذکر شده، بیمار در صورت بروز هرکدام از موارد زیر باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کند:

 • هر نوع نشانه ‌ای از عفونت مانند تب و یا گرم شدن یا قرمزی محل جراحی
 • درد در ناحیه سینه، تپش نامنظم قلب و یا نفس تنگی
 • توجه شود که بیمار تا ۶ هفته پس از جراحی نباید درگیر فعالیت بدنی سنگین شود. همچنین بیمار می‌ تواند در مورد نرمش و حرکات کششی خاصی که درد را کاهش می ‌دهد و بهبود را تسریع می ‌کند، با پزشک مشورت کند.

خطر‌های احتمالی جراحی پروتز سینه:

تمام روند‌ های درمانی همراه با جراحی خطر‌ها و ریسک‌ هایی دارد. جراحی پروتز سینه هم از این قاعده مستثنی نیست.

بر اساس آمار از بین کسانی که به این جراحی اقدام کرده اند، ۴۶ درصد از بیمارانی که از ایمپلنت با ژل سیلیکونی و ۲۱ درصد از بیمارانی که از ایمپلنت نمکی استفاده کرده اند در طول ۳ سال پس از جراحی نیاز به یک جراحی دیگر داشته اند.

همچنین ۲۵ درصد بیماران با ایمپلنت ژل سیلیکونی و ۸ درصد بیماران با ایمپلنت نمکی مجبور به خارج کردن پروتز سینه شان شده اند.

در یک آمار کلی در حدود نیمی از کسانی که اقدام به جراحی پروتز سینه با هدف بزرگ کردن حجم سینه کرده اند، به نوعی ناراضی بوده اند. این نارضایتی ممکن است به دلیل عفونت، درد، تغییر شکل و یا نیاز به جراحی‌های اضافه باشد.

 

 

جراحی پروتز سینه

 

 

 برخی از شکایات رایج پس از پروتز عبارت اند از:

 • درد در ناحیه سینه
 • عفونت
 • حس لامسه در ناحیه‌ی سینه ممکن است دچار مشکل شود.
 • ترکیدگی ایمپلنت یا نشت محلول
 • خونریزی
 • انباشتگی محلول

 

آیا پروتز سینه در بارداری اختلال ایجاد می کند؟

با وجود این که پروتز در زمان بارداری هم می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مثل فشار و انقباض سینه ها شود، اما نمی تواند مشکلات خاص و غیر عادی را به همراه داشته باشد.

سایز سینه ها در زمان بارداری به طور طبیعی افزایش پیدا می کند

که به این پدیده تراکم خون (engorgement) می گویند که به هیج وجه ربطی به خود پروتز سینه ندارد.

 

هزینه پروتز سینه

 

 

 

شیر دادن به نوزاد پس از عمل پروتز سینه:

همواره بحث‌ هایی وجود داشته که عمل جراحی پروتز سینه با هدف بزرگ کردن سینه ممکن است تاثیراتی بر روند شیردهی به نوزاد داشته باشد.

بر اساس گزارش انستیتوی دارو (IOM) مادرانی که دست به عمل جراحی پروتز سینه زده اند ۳ برابر بیشتر از سایر مادران احتمال دارد دچار کمبود شیر برای فرزند خود شوند.

هرچند که در ادامه تحقیقات این مرکز با پیام ناکافی بودن مدارک ادعای خود را پس گرفت. در جمع بندی می‌توان گفت: با وجود نگرانی‌ ها و شایعات پیرامون ضرر داشتن این جراحی برای نوزاد، تاکنون تحقیقات معتبری این نظرات را ثابت نکرده است.

 

 

عمل پروتز سینه چگونه است

 

 

 

پروتز سینه چقدر دوام می‌ آورد؟

علی‌ رغم مقاوم بودن پروتزهای سینه اما این پروتزها همیشگی نیستند و به‌مرور زمان فرسوده می‌شوند. معمولا به‌مرور زمان پوسته‌ی خارجی پروتز سینه کهنه و نازک می‌شود و درنهایت از بین می‌رود.

اگرچه از نظر کلینیکی تشخیص این فرسایش مشکل است.

خانم‌ های ورزشکار به‌خصوص مربی‌ های ایروبیک، دوندگان ماراتن، سوارکاران و … نسبت به کسانی که تمرینات و تحرک کمتری دارند، بیشتر دچار فرسودگی و پاره‌ شدن پروتز می‌ شوند.

به همین دلیل در صورتی‌ که جراحی پروتز انجام داده‌ اید، لازم است ۱۰ تا ۱۵ سال بعد از عمل توسط پزشک متخصص معاینه شوید و در صورت نیاز و به تشخیص پزشک، سونوگرافی انجام دهید.

هزینه عمل پروتز سینه:

عمل جراحی پروتز  از جمله عمل‌ های جراحی زیبایی است، به همین دلیل تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌ گیرد.

از سوی دیگر، هزینه عمل پروتز با توجه به عواملی چون تبحر و شهرت پزشک جراح و نوع پروتز استفاده شده متفاوت است.

 

دکتر رسول خوشنواز-متخصص جراحی جنرال و زیبایی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 16 =