Lipomatic

لیپوماتیک

لیپوماتیک

لیپوماتیک روشی پیشرفته با کمترین عوارض برای تخلیه چربی ‌های موضعی بوده و دقیق‌ تر از روش لیپوساکشن می باشد.

لیپوماتیک روشی برای کاهش سایز است و برای کاهش وزن و درمان چاقی راه‌ حل محسوب نمی ‌شود. استفاده از این روش برای از بین بردن چربی ‌هایی با مقدار زیاد در بدن اصلا توصیه نمی ‌شود، اما با این روش، حجم زیادی از چربی‌ها در یک جلسه تخلیه می‌ شوند و نیاز به بیهوشی ندارد.

 

Lipomatic

 

 

لیپوماتیک چیست؟

در روش لیپوماتیک از نیروی فشاری هوا برای ایجاد ارتعاشات مختلف در کانولای برداشت چربی استفاده می شود. این روش اولین بار توسط یک جراح آلمانی معرفی شده است و مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA) قرار گرفته است .

بهتر است اصطلاح برداشتن چربی از بدن را به لیپوماتیک بدهیم زیرا این جراحی از تعداد سلول های چربی بدن می کاهد .

در نتیجه نیز اگر بدن دچار چاقی ها و اضافه وزن بشود چاقی به شکل گذشته نخواهد بود و یا این که اصلا اتفاق نمی افتد.

این نتیجه ی مثبت برای جراحی با لیپوماتیک باعث شده است تا از این عمل به عنوان یک روش لاغری به صورت دائمی یاد شود.

لیپوماتیک روشی نوین ، آسان، ایمن و موثر در مقایسه با سایر روش های لیپوساکشن کلاسیک و لیزر لیپولیز است که امکان برداشت حجم بالای چربی از مناطق مختلف بدن را با کمترین آسیب بافتی می دهد .

 

 

Lipomatic

 

 

مراحل انجام لیپوماتیک کرج:

دستگاه لیپوماتیک که با یک موتور بادی کار می کند، با ایجاد یک هوای فشرده در بدن که هم زمان ارتعاش و لرزش و نوسان ایجاد می کند چربی ها را در هم می شکند و از آن ها یک مایع تولید می کند که کاملا قابل تخلیه هستند .

در لیپوماتیک کرج سوزش پوست وجود ندارد زیرا از حرارت استفاده نمی شود، پیش از این روش های دیگر با مقداری سوختگی در محل جراحی همراه بود، این جراحی بدون برش و بخیه انجام می شود و بسیاری از اندام های بدن را تحت پوشش قرار می دهد.

این دستگاه شامل کمپرسوری می باشد که این کمپرسور هوای فشرده را به میله ای به نام کانولا منتقل می کند ، کانولا مدام مرتعش می شود و با حرکت بسیار سریع خود در زیر پوست به حالت سه بعدی لرزش های بسیار سریع را ایجاد می کند که در نهایت منجر به شکست سلول های چربی و تخلیه آن ها می شود .

جراح برای از بین بردن چربی ها کانولا را از یک سوراخ بسیار نازک به قطر ۳ میلی متری وارد بافت چربی کرده ، کانولا امواج اینفراسونیک را ایجاد کرده و با تخریب سلول های چربی انباشته در زیر پوست باعث می شود که به راحتی از بدن خارج شوند ،چربی تخلیه شده با این روش همزمان توسط همان کانولا خارج می گردد.

 

 

Lipomatic

 

 

 

دستگاه لیپوماتیک چگونه عمل می کند؟

در این دستگاه سیستم امنیتی در نظر گرفته شده است که در صورت تماس با بافت غیر چربی حرکت کانولا متوقف می شود . به این ترتیب به هیچ عنوان آسیب و ضرری به بافت عضلانی و عروق و اعصاب شما وارد نخواهد شد.

در نهایت چربی امولسیفیه (شل شده ) به خارج از بدن منتقل و کشیده می شود. قبل از جراحی لیپوماتیک از داروی بی حسی که به بافت چربی پوست وارد می شود کمک گرفته می شود.

این اقدام که سبب کاهش احساس درد در ناحیه تخلیه چربی می شود باعث می شود که شما در زمان جراحی کوچکترین دردی احساس نکنید ، البته در این روش مقدار کمتری داروی بی حسی جهت تسکین به نسبت دیگر روش های لاغری استفاده می گردد .

دستگاه لیپوماتیک به کمک باد و ارتعاش (حرکات بسیار تند) چربی ها را خورد کرده و آن ها را بیرون می کشد. در این روش به هیچ عنوان عمل سوختن چربی وجود نخواهد داشت و چربی ها کاملا سالم و زنده برداشته می شوند از این رو می توان از این چربی ها برای تزریق در سایر نواحی نیز استفاده کرد .

 

 

Lipomatic

 

روش انجام لیپوماتیک :

در لیپوماتیک پزشک یک برش کوچک درناحیه مورد انظر یجاد می کند و معمولا این برش کوچک در مناتطقی که دیده نمی شود مانند خط لباس زیر ایجاد می شود و بعد ار مدتی جای این برش ها کاملا محو می شود و سپس لوله ای به نام کانولا وارد ناحیه می شود و با حرکات ارتعاشی و لرزشی بافت های چربی را از هم می شکند وپس از تخریب ، چربی ها از ناحیه مورد نظر تخلیه می شود.

از بهترین دستگاه‌ های لیپوماتیک می‌ توان به دستگاه لیپوماتیک SP6 اشاره کرد که در کلینیک‌ های زیبایی استفاده می‌ شود. این دستگاه‌ ها سیستم محافظتی خوبی دارد و تاییدیه FDA آمریکا را هم کسب کرده است.

 

امکان تزریق چربی خارج شده به طور هم زمان وجود دارد:

ارتعاش در روش لیپوماتیک سبب می‌شود تا چربی‌ها نسوزد و بافت و سلول‌های چربی بدون کمترین آسیب، از زیر پوست بیرون کشیده شود.

با این روش، افراد می‌توانند ضمن کاهش سایز سریع و شگفت انگیز با تزریق چربی به سینه، باسن ، صورت ، پشت دست و غیره ،سایز آن را بزرگ و فرم بهتری به سایر قسمت های بدن خود بدهند.

 

 

هزینه لیپوماتیک

 

 

 

لیپوماتیک نه تنها باعث شلی و افتادگی پوست نمی شود بلکه هم زمان باعث لیفت پوست نیز می گردد:

در این روش هدف معمولا کم کردن وزن نیست بلکه تغییر سایز، حجم و فرم است . این عمل بسیار راحت و بدون عارضه است و نتیجه آن بسیار رضایت بخش است.

این روش نه تنها باعث افتادگی بیشتر پوست نمی شود بلکه به طور اعجاب انگیزی به سفت تر شدن و لیفت پوست نیزکمک می کند.

به طوری که حتی بلافاصله بعد از انجام لیپوماتیک و با وجود تخلیه چربی شلی پوست کاهش می یابد ، نکته مهم و جالب این است که کاهش سایز تا مدت ها بعد از عمل ادامه دارد و باعث رفع سلولیت نیز می گردد.

 

لیپوماتیک در دختران مجرد یا افرادی که زایمان نداشته اند قابل استفاده است:

به دلیل عدم استفاده از لیزر و عدم ایجاد حرارت در بافت چربى امکان فیبروز در بافت زیر پوست بسیار کم است و به این علت انتخاب دستگاه لیپوماتیک براى شکم خانم هایی که تاکنون زایمان نداشته اند مناسب تر است .و هیچ گونه مشکلی برای زایمان مجدد ایجاد نخواهد کرد.

 

 

جراح لیپوماتیک

 

آیا اگر کسی قبلا ساکشن کرده باشد باز هم می تواند لیپوماتیک انجام دهد؟

این روش براى افرادى که قبلا ساکشن و یا لیپولیزر شده اند واز نتایج آن راضی نیستند و بافت چربى سفت و فیبروز شده است مناسب تر از سایر روش هاى قبلى است.

 

 

افراد مناسب برای لیپوماتیک چه کسانی هستند؟

 • افرادی که دارای اضافه وزن زیادی نیستند و تنها مقداری چربی در قسمت های مختلف بدن همانند: پهلو و ران ها دارند و تصمیم دارند تا اندامی ظریف و زیبا داشته باشند.
 • افرادی که وزن ثابتی دارند و دچار نوسان نمی شوند، افرادی که دائم چاق و لاغر نمی شوند و برای مدت زمان زیادی است که چاق مانده اند برای این جراحی مناسب هستند .
 • افرادی که چاقی های موضعی دارند، مثلا تجمع چربی آن ها در قسمت شکم و یا پهلو ها انباشته شده است و راهی برای از بین بردن آن ها ندارند.
 • افرادی که اضافه وزن آن ها توانایی ورزش کردن را از آن ها سلب نموده است و رژیم های مختلف بر روی آن ها تاثیری نگذاشته است.
 • بهتر است پوست بیمار قوام و قابلیت ارتجاعی مناسب را داشته باشد چرا که پس از انجام این کار پوست شروع به جمع شدن می کند.
 • افرادی که بعد از لاغری چربی زیر شکم آن ها باقی مانده است یا با آب شدن شکم آن ها چربی های پهلو باقی مانده است و راهی برای آب کردن آن ندارند .

 

 

Lipomatic

 

 

مزایای لیپوماتیک در کرج عبارت اند از:

 • بدون نیاز به بستری
 • تورم و التهاب بافتی کم
 • بهترین نتیجه از نظر جمع شدن و سفت شدن پوست
 • کمترین میزان درد
 • کمترین احتمال برای عفونت و دیگر عوارض
 • دوره نقاهت کوتاه مدت
 • مقدار ترشحات در دوره نقاهت بسیار کم است.
 • سهولت انجام کار برای جراح و لذا امکان انجام کار دقیق و ظریف در زمان کم
 • گاها در برخی موارد پس از ساکشن افراد نیاز به جراحی برای برداشتن پوست اضافه پیدا می کنند.

 

 

Lipomatic

 

 

لیپوماتیک برای کدام نواحی بدن قابل انجام است؟

 • شکم و پهلو
 • ران
 • باسن
 • کمر
 • غبغب
 • صورت
 • سینه
 • غبغب
 • بازو
 • پشت
 • ساق و کنار زانو
 • ناحیه ژنیتال در خانم ها

 

استفاده از گن طبی بعد از لیپوماتیک:

استفاده از گن طبی لیپوماتیک یکی از مراقبت های بعد از عمل است که نقش قابل توجهی در کاهش میزان تورمات و التهابات اندام مورد نظر دارد.

فشاری که گن وارد می کند به خروج مایعات و ترشحات اضافی از برش های عمل کمک کرده و موجب تخلیه سازی و سبک شدن اندام خواهد شد.

از بین رفتن عارضه سلولیت، سفت و محکم شدن بافت پوست، جمع شدن پوست، برطرف شدن ناهمواری ها و ناصافی های سطح پوست و … از دیگر فواید استفاده از گن طبی لیپوماتیک است که موجب زیبایی اندام می شود.

 

 

Lipomatic

 

 

 

مراقبت های بعد از لیپوماتیک کرج :

 • تا بیست و چهار ساعت به طور کامل در منزل استراحت کنید.
 • ترجیحا دو یا سه روز بعد از لیپوماتیک به دلیل ضعف عمومی بدن، فعالیت کمتری داشته باشید.
 • تا دو ماه حتما باید از گن مخصوص ناحیه استفاده کنید.
 • از هفته اول می توانید پیاده روی را شروع کنید و از هفته دوم ورزش توصیه می شود.
 • دو ماه اول رژیم غذایی کم چرب توصیه می شود.
 • برای نتیجه بهتر عمل و جمع شدن بهتر پوست چند جلسه RF توصیه می شود.
 • پوست ناحیه احتمال کبودی دارد که در طی هفت الی ده روز برطرف خواهد شد.
 • پوست ناحیه لیپوماتیک شده تا مدتی بی حسی خواهد داشت که برحسب وسعت ناحیه از دو تا شش ماه متغیر است.

 

آیا بازگشت چربی در روش لیپوماتیک وجود دارد ؟

همانطور که می دانید  در هر جلسه از لیپوماتیک تا ۹ لیتر چربی قابل تخلیه می باشد می توان در هر بار ۶ تا ۸ کیلو از وزن بیمار را کم کرد این میزان چربی منجر به کاهش سایز و وزن ایده آلی در فرد می شود ، هرچند که تعداد زیادی از سلول های چربی بدن کاهش می یابد.

اما به یاد داشته باشید که ممکن است بعد از مدت های طولانی و عدم تحرک و خوردن غذاهای پر کالری دوباره چاق شوید ، البته چاقی بعد از لیپوماتیک مانند گذشته نخواهد بود و اگر همم اضافی وزنی در پیش باشد در محل جراحی شده انباشته نخواهد شد .

 

 

بهترین جراح لیپوماتیک

 

 

 

آیا جراحی لیپوماتیک برای سنین پایین امکانپذیر است ؟

هرچند که این جراحی محدودیت سنی ندارد اما توصیه می شود که این عمل را در افراد بالای ۱۸ سال انجام دهند زیرا در این سن می توان تشخیص داد که رشد قدی و وزنی فرد تکمیل شده است یا خیر .

آیا جراحی لیپوماتیک مانع بارداری می شود ؟

خیر این جراحی هیچ گونه ارتباطی با بارداری ندارد ، اما توصیه می شود که زنان بعد از زایمان این عمل را انجام دهند تا از داشتن یک شکم صاف و زیبا لذت ببرند .

 

شناسایی عوارض خطرناک لیپوماتیک:

اگر کاندیدای لیپوماتیک به درستی شناسایی شود و پزشک هم در کارش متبحر با‌شد، تقریبا هیچ عارضه خطرناکی ایجاد نخواهد شد اما در صورتی که پزشک از تجربه کافی برخوردار نباشد، متاسفانه عوارضی مثل غیرقرینگی اندام‌ ها مثلا ران‌ ها، گودرفتگی‌ های غیرطبیعی، جمع شدن مایعات زیرپوست، خطر بروز عفونت بیمارستانی و… ایجاد می‌ شود.

در مورد همه افراد هم درد مختصر به ویژه هنگام ماساژدرمانی، خروج خونابه از نقاط سوراخ شده و کبودی وجود دارد و جای نگرانی نیست البته افراد مبتلا به فشارخون بالا، بیماران قلبی و عروقی و افراد مبتلا به دیابت باید قبل از انجام لیپوماتیک با پزشک معالج‌ شان مشورت کنند، چون درست است که کم‌ شدن حجم و توده چربی به ویژه در ناحیه شکم، وضع سلامت این افراد را بهتر می‌ کند، اما می‌ تواند خطرناک هم باشد.

 

 

 

مزایای لیپوماتیک

 

 

معایب لیپوماتیک:

متورم و کبود شدن قسمتی که چربی های آن خارج شده اند، از جمله معایب این روش می باشد.

البته این تورم و کبودی مدت دار نیست و پس از چند روز برطرف می شود.بازگشت به کار در روش لیپوماتیک سریع انجام می شود.

اما به این معنا نیست که بیمار می تواند هر فعالیتی که بخواهد را انجام دهد. بلکه باید از فعالیت های سنگین خودداری کند

پس از عمل لیپوماتیک، پوشیدن گن ضرورت دارد. این کار به مدت 9 هفته انجام می شود که گاهی برای بیماران سخت و دشوار است.

این روش قابل استفاده برای قسمت هایی همچون زانو و غبغب نیست و تنها برای نواحی بزرگ از قبیل شکم، سینه و ران کاربرد دارد.

خطر آمبولی یکی از مواردی است که به تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد. در صورتی که پزشک در کار خود مهارت نداشته باشد، احتمال این عارضه افزایش می یابد. بنابراین در زمان انتخاب پزشک باید به کارهای قبلی و تجربه او توجه شود.

عوارض لیپوماتیک:

اگر چه جراحتی که برای خارج کردن چربی های اضافه ایجاد می شود، کوچک است، اما باید توجه داشت که این جراحت نیز می تواند مکانی برای رشد باکتری ها و ورود میکروب به داخل بدن باشد.

بنابراین مراقبت طولانی از جراحت ضرورت پیدا می کند. روش لیپوماتیک برای افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند، گزینه مناسبی نیست.

ارتعاشات حاصل از دستگاه تاثیرات نامطلوبی بر روی قلب دارد که سلامت بیمار را به خطر می اندازد. خونریزی از دیگر مشکلاتی است که ممکن است در برخی از بیماران رخ دهد.

علت آن مصرف برخی داروها قبل از انجام لیپوماتیک است. اما اگر پزشک به کار خود مسلط باشد به راحتی می تواند خونریزی را متوقف کند.

کوفتگی بیمار به دلیل ضربات و ارتعاشات حاصل از دستگاه از دیگر معایب دستگاه لیپوماتیک می باشد.

در صورتی که استفاده از دستگاه به آرامی و با صبر و حوصله باشد، این عارضه رخ نمی دهد. با وجودی که تلاش می شود تا پس از درمان پوست صاف و یکدست باشد، اما نمی توان فیبروبلاست ها و کلاژن سازی را تحریک کرد.

به همین دلیل تضمینی برای از بین بردن چروک ها وجود ندارد. یکی از اشتباهات رایج برخی از بیماران اینست که تصور می کنند با لیپوماتیک می توانند فرآیند کلاژن سازی را تحریک کرده و در نتیجه پوست صاف و یک دست داشته باشند.

دکتر رسول خوشنواز-متخصص جراحی جنرال و زیبایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 13 =