انواع عمل رینوپلاستی

رینوپلاستی

رینوپلاستی

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی، شکل، اندازه و تقارن بینی شخص را بهبود می بخشد و نسبت به سایر اجزای صورت تناسب ایجاد می نماید.

هنگامی که توسط یک جراح زیبایی ماهر و با تجربه رینوپلاستی انجام شود بیماران متوجه می شوند که ظاهر کلی آنها بهبود یافته است. بینی شخص به همان فرمی که دوست دارد شکل می گیرد و کاملا طبیعی به نظر می رسد.

 

 

انواع رینوپلاستی

 

 

 

سن رینوپلاستی:

در بچه ها محدوديت هاي مشخصي وجود دارد كه مانع از جراحي بيني قبل از بلوغ كامل مي شود اغلب دختران در پايان 16سالگي و پسرها در پايان 18 سالگي به بلوغ كامل رسيده اند و مي توانند تحت عمل رينوپلاستي قرار گيرند . اصلاح عيوب بيني در این سن باعث مي شود اعتماد به نفس نوجوان در يك زمان طلايي از زندگي وي بيشتر شود و نبايد فراموش كنيم كه در اين زمان است كه نوجوان نه تنها خودش را مي شناسد بلكه احتمالاً آينده اش را پايه ريزی خواهد كرد.

 از طرف ديگر امروزه تعداد قابل توجهي از متقاضيان رينوپلاستي (جراحی بینی) افراد بالاي 40 سال هستند .

انتخاب یک جراح زیبایی بینی:

رینوپلاستی در کرج یک عمل بسیار پیچیده است که نیاز به یک جراح زیبایی مخصوص دارد. جراحی را انتخاب کنید که تجربه زیادی در جراحی زیبایی صورت داشته و در عمل جراحی زیبایی تجربه قابل توجهی دارد.

هنگام مشاوره با جراحان ، از اینکه چه نوع عمل هایی را انجام داده اند مطلع شوید و مطمئن شوید که عکس قبل و بعد از بیماران بررسی شده است.

نتایجی که می بینید باید برای هر بیمار طبیعی و منحصر به فرد باشد و شما باید نتایجی را که می بینید دوست داشته باشید زیرا این نشان دهنده این است که دیدگاه زیبایی شناسی شما و  جراح زیبایی تان در یک راستا می باشد.

 

 

عمل رینوپلاستی

 

 

 

انواع عمل رینوپلاستی:

دو نوع عمل رینوپلاستی می توان برای تغییر شکل بینی و بهبود ظاهر آن انجام داد که عبارت از عمل جراحی باز و عمل جراحی بسته است.

عمل بینی به روش باز:

در عمل در جراحی باز یک شکاف (اسکار) در داخل بافت بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود و با استفاده از آن تغییرات مورد نیاز بر روی بینی انجام می شود.

 

جراحی رینوپلاستی

 

 

عمل بینی به روش بسته:

در عمل جراحی بسته، شکاف های ایجاد شده کاملاً در داخل بینی هستند.

 عمل جراحی باز معمولاً از نظر زمانی طولانی تر از عمل جراحی بسته است و بیشتر برای بیمارانی مناسب است که نیاز به تغییر سر بینی خود دارند.

در عمل جراحی بسته از ایجاد یک بریدگی آشکار بر روی بینی اجتناب می شود، اما از این روش نمی توان در حالت هایی استفاده کرد که نیاز به ایجاد تغییرات زیاد بر روی بینی وجود دارد.

با توجه به این که در این روش یک برش بسیار کوچک در بینی ایجاد می شود، امکان برطرف و محو شدن آن با گذشت زمان وجود دارد. به همین خاطر اکثر جراحان از این تکنیک برای انجام عمل جراحی بر روی بینی بیماران خود استفاده می کنند.

 

رینوپلاستی بینی های گوشتی:

برخی افراد بینی هایی با پوست ضخیم و غضروفی ضعیف دارند که در اصطلاح به آن ها بینی گوشتی گفته می شود.

این افراد جهت برطرف کردن گوشتی و پهن بودن بینی خود برای رينوپلاستي اقدام می کنند.

جراح بینی که قصد انجام عمل بینی گوشتی را دارد باید علاوه بر مهارت هنر نیز داشته باشد تا بتواند نتیجه مورد نظر بیمار را ایجاد کند.

عمل رينوپلاستي و دوران بهبود بینی گوشتی کمی طولانی تر از بینی استخوانی می باشد به همین دلیل جراح بینی به افراد با بینی های گوشتی توصیه می کنند صبور تر باشند.

 

 

انواع رینوپلاستی

 

 

رینوپلاستی بینی های استخوانی:

علت ایجاد بینی استخوانی مسائل ژنتیک و ارثی و آسیب و ضربه به استخوان بینی در دوران کودکی یا نوجوانی اتفاق می افتد که در اثر ضربه استخوان بیش از حد رشد خواهد نمود و باعث ایجاد قوز بینی خواهد شد.

رینوپلاستی بینی های استخوانی غالبا به منظور برداشتن قوز روی پل بینی انجام می شود و جزو ایده آل ترین نوع بینی برای جراحی بینی هستند چون با داشتن خصوصیاتی که ذکر شد امکان مانور بیشتری روی غضروف بینی وجود دارد.

به طور کلی بازگشت قوز بینی استخوانی در موارد خیلی نادر اتفاق می افتد و غالبا نتایج جراحی بینی های استخوانی مطلوب و مورد رضایت فرد و اطرافیان خواهد بود.

عوامل مختلفی از قبیل عملکرد جراح بینی، نوع ساختار بینی و اقدامات قبل از جراحی بینی و مراقبت های بعد از جراحی بینی در ایجاد نتایج مطلوب نقش بسزایی را ایفا می نمایند.

سن مناسب انجام عمل زیبایی بینی بعد از سن 17 سالگی برای بانوان و 2 سال دیرتر برای آقایان می باشد که بافت و استخوان بینی به طور کامل رشد کرده باشد و بعد از جراحی بینی دستخوش تغییراتی نشود.

برخی متقاضیان به جراحی بینی استخوانی بدون عمل فکر می کنند و با مشاهده سایت های پزشکی تمایل دارند که به این نحو جراحی بینی خود را انجام دهند باید متذکر شد که لیزر قادر به ایجاد تغییر در بافت و غضروف بینی نمی باشد و تنها کاربرد آن برطرف کردن ایرادات سطحی روی پوست بینی از قبیل آکنه است.

 

 

 

رینوپلاستی در کرج

 

 

 

انحراف تیغه بینی چیست؟

تیغه بینی دیواره ای است که قسمت داخل بینی را به دو قسمت تقسیم می نماید. معمولاً قسمت پایین غضروفی می باشد. این تیغه همانند سایر قسمت بدن رشد می نماید، در این رشد نیاز به هماهنگی غضروف سازی و استخوان سازی می باشد.

با بررسی های اخیر مشخص شد که اگر این رشد به صورت غیر معمول باشد احتمال انحراف تیغه بینی از خط وسط دیده می شود. انحراف تیغه بینی بر اثر ضربه و یا شکستگی بینی نیز ایجاد می شود. اما رینوپلاستی چه کمکی به آن می کند؟

 در خصوص وضعیت ظاهری در برخی از بیماران انحراف تیغه بینی باعث بروز مشکلات تنفسی می شود ، وجود خروپف های شبانه و همچنین کاهش بویایی از دسته موارد تأثیر گذار است. دقت نمایید که انحراف تیغه بینی از لحاظ ظاهری محسوس و واضح نمی باشد.

این مشکل از طریق دارو حل نخواهد شد. روش رینوپلاستی انحراف تیغه بینی را بهبود می دهد و البته این موضوع پس از سن رشد نتیجه بهتری خواهد داشت.

 

دلایل انجام رینوپلاستی:

رینوپلاستی با هدف های متفاوتی انجام می شود که بستگی به شرایط بیمار و مشکل او دارد.

 

 

جراح رینوپلاستی

 

 

با استفاده از این روش مشکلات بسیاری را می توان ازبین برد که شامل :

 • بزرگ بودن بینی
 • داشتن قوز بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • کم بودن زاویه بین بینی و لب
 • پهن بودن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 • فاصله ی زیاد بین نوک بینی تا صورت
 • دو شاخه بودن نوک بینی

مراقبت های قبل از رینوپلاستی:

 • از مصرف کردن قلیان و سیگار قبل از جراحی بینی پرهیز کنید.
 • آسپرین و دارو های ضد التهابی را کنار گذارید.
 • بهتر است 8 ساعت قبل از جراحی بینی ناشتا باشید.

بهترین جراح رینوپلاستی

 

 

 

مراقبت های بعد از رینوپلاستی در کرج :

 • پس از عمل بینی بر زیر سر خود از دو بالشت استفاده کنید.
 • با دهان باز عطسه کنید.
 • به مدت 1 هفته نفس عمیق نکشید.
 • از بلند کردن یا جابجا کردن وسایل سنگین پرهیز کنید.
 • برای مدتی به صورت طولانی حمام نکنید.

رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی:

 • بهتر است بعد از عمل از مایعات و نوشیدنی ها استفاده کنید.
 • غذا های را مورد استفاده قرار دهید که هضم آن آسان باشد.
 • از استفاده از مواد غذایی خیلی داغ یا نوشیدنی های داغ پرهیز کنید.

 

جراح خوب رینوپلاستی

 

 

 

مدت زمان رینوپلاستی در کرج:

رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی بین ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشد و طول عمل جراحی بستگی به تکنیک انتخابی جراح و حجم فعالیت ‌های در نظر گرفته شده برای انجام روی بینی بیمار دارد.

همچنین انجام رینوپلاستی اصلاحی ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. برای انجام این کار بیمار در حالت بیهوشی عمومی قرار می ‌گیرد.

 

 

پس از رینوپلاستی:

پس از طی مراحل رینوپلاستی بینی معمولاً بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود تا به‌طور مستمر بر وضعیت وی نظارت شود.

 در این حالت ممکن است در بینی یک اسپلینت کار گذاشته شود تا بافت بینی در موقعیت صحیح آن تثبیت شود.

انجام این کار می ‌تواند به حفظ ظاهر بینی در هنگام خواب کمک کند و نقش تعیین ‌کننده در بهبود مناسب و سریع بیمار داشته باشد.

 بخیه‌ هایی که اسپلینت بینی را نگه می‌دارند، می‌توانند بین یک تا چند روز پس از عمل جراحی کشیده شوند. بخیه ‌های دیگر بینی پس از مدت ‌زمان مشخص به ‌طور خود به ‌خود حل (جذب) می‌شوند. پس از عمل جراحی برای چند ماه از عینک استفاده نکنید تا به ‌این ‌ترتیب به قوی شدن پل بینی و درمان بهتر آن کمک کنید.

 

متخصص رینوپلاستی

 

 

 

عوارض رینوپلاستی:

همانند تمامی جراحی ها، همیشه احتمال بروز خطر و یا عوراض جانبی وجود دارد و پس از جراحی بینی، هر چند نادر، ممکن است با عوارضی از قبیل موارد زیر موجه شوید:

 • عفونت
 • خونریزی بینی
 • آلرژی به داروی بیهوشی
 • آسیب عصبی و بی حسی دائمی بینی و بافت های اطراف آن
 • زخم شدگی و اسکار زیاد
 • ناهنجاری هایی مانند کجی بینی، مشکلات در تنفس
 • نیاز به عمل مجدد

 

نقاهت بعد از رینوپلاستی:

وقتی در خانه هستید باید آرام باشید و از صدمه دیدن بینی خود جلوگیری کنید.

می توانید فعالیت های سبک مانند تماشای تلویزیون و مطالعه را انجام دهید. حس می کنید بینی شما کاملا گرفته است و بیشتر بیماران در هفته اول از طریق دهان نفس می کشند.

درد اندک تا متوسط است. داروی ضد درد نیز تجویز می شود که ممکن است در این زمان استفاده شود. ممکن است 1 یا 2 هفته اول در اطراف چشم خود کبودی داشته باشید.

اکثر بیماران طی 7-10 روز به سر کار برمی گردند.

می توانید ورزش سبک را در 1-2 هفته بعد از جراحی شروع کنید. از فعالیت شدید تا 6-4 هفته بعد از جراحی خودداری کنید، مخصوصا ورزش هایی که ممکن است به صورت شما ضربه وارد شود (فوتبال، بسکتبال).

 

 

جراح رینوپلاستی

 

 

 

هزینه رینوپلاستی:

هزینه رینوپلاستی به عوامل ذیل وابسته است:

 • دستمزد جراح بینی
 • هزینه متخصص بیهوشی
 • هزینه اتاق عمل
 • هزینه لباس
 • هزینه دارو ها
 • نوع بینی
 • تغییرات مورد نیاز
 • محل قرار گیری کلینیک یا بیمارستان

لازم به ذکر است که این هزینه در هر فردی متغیر است.

 

 

 

دکتر رسول خوشنواز-متخصص جراحی جنرال و زیبایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + چهار =